utorak, 8. studenoga 2016.

ZA NAŠE DVORIŠTE! JESENJA SADNJA I ODRŽAVANJE ČEMPRESA!


Uzgoj:

Guste živice od čempresa nisu samo ukras, već i zaštita i obrana od vjetrova, ali i obilježje nekih događanja u obitelji, mjestu ili narodu. 

Razmnožava se sjemenom, ne podnosi jake hladnoće, voli vlažan zrak i raste na raznim vrstama tala. 

Čemprese u pravilu ne bismo trebali saditi u vrijeme njihove vegetacije, što znači da je napovoljnije vrijeme sadnje rano proljeće ili kasna jesen. Ukoliko želite, da čempresi brzo zatvore sklop i međusobno srastu, preporučujemo vam sadnju s razmakom od 40 do 60 centimetara. Pri tome valja znati da sve ovisi, naravno, od veličine čempresa koje sadite. Također je vrlo važna ravnomjerna priprema podloge za sadnju, čime se postiže ravnomjeran rast. Različite visine čempresa u živici su najčešće posljedica neujednačene podloge. 

1. ) iskopamo rupe, odnosno kanal/jarak koji mora biti za barem 10-20 cm veći i dublji od posude (teglice) u kojoj se nalazi sadnica čempresa.

2.) Čemprese izvadimo iz posuda i postavljamo ih ur upe, odnosno jarak, zasipamo ih nešto ''kvalitetnijom zemljom'', te pažljivo utisnemo zemlju oko sadnice (pri tome pazimo da ne oštetimo ili potrgamo korjenje).

3.) Nakon završetka sadnje, sadnice dobro zalijemo vodom kako bi se zemlja spojila s spletom korjenja. Ne zaboravimo naše potrebe za tekućinom.

4.) Nakon tri dana bez zalijevanja, možemo početi s redovitim zalijevanjem, bez pretjerivanja Zemlja mora biti vlažna (ne mokra), kako bismo omogućili razvoj korjenja (ukoliko je zemlja previše mokra korjenje se ne razvija jer do njega ne dopire dovoljno zraka).

5.) Nakon, otprilike, dva tjedna, dodajemo naše specijalno gnojivo, za svaku sadnicu pojedinu čempresa približno ''šačicu'' gnojiva (gnojivo se ne koristi u jesenskom periodu). Najbolje je, da se pojedina sadnica, svaka 3 dana zalije sa cca 3-4 litre vode i to kroz razdoblje od 15 dana, dakle, ukupno pet puta. Na zalijevanje ne smijemo zaboraviti niti u zimskim mjesecima. I još nešto: ne koristite svježi stajski gnoj, puno je bolji i primjereniji zreli kompost. Čempresima, pa tako i ovim našima, šteti sol kojom se u zimskom periodu posipavaju ceste. Čempresi, također, ne podnose ''zalijevanje'' od strane vaših ili susjedovih kućnih ljubimaca.

6.) Tijekom prve godine nakon sadnje preporučujemo zalijevanje u razmacima od 3 do 4 tjedna sa cca 5-6 litara vode na sadnicu. Zalijevajte i zimi (kad su vanjske temperature iznad ledišta). 

Kad čempresi dosegnu željenu visinu, jednostavno ih prikratite na način da odrežete vrhove. To se radi krajem mjeseca rujna ili kasnije, kada čempresi završavaju svoj rast. Time postižemo ubrzano širenje čempresa i popunjavanje ''rupa'' između pojedinih sadnica. Tako ćete dobiti smaragdno zelenu živicu, koja će vam pružati zaštitu od neugodnih pogleda i buke. 








Nema komentara:

Objavi komentar