četvrtak, 19. studenoga 2015.

Mamula: JNA je mogla da spasi Jugoslaviju državnim udarom


Vojno rukovodstvo Jugoslovenske narodne armije JNA moglo je da snosi odgovornost što nije izvršilo državni udar koji bi tada spriječio raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, ocijenio je amdiral flote i načenik Generalštaba JNA te savezni sekretar za narodnu odbranu Branko Mamula.
 Branko Mamula (Foto: Radio Tivat)
Mamula je gostujući u emisiji Živa istina kazao da je JNA, u jednom trenutku, bila sposobna da proizvede i nuklearno oružje, ali takva odluka, dodaje, nikada nije donijeta.


"Vojno rukovodstvo snosi odgovornost što nije izvršilo vojni udar. Ono je dozvolilo da nacionalističke vođe i separatističko ponašanje Slovenije i Hrvatske gurnu JNA u ruke velikosrpskog nacionnalizma, koji je Armiju beskrupulozno iskoristio u međunacionalnom ratu i na kraju odbacio", konstatovao je on. 

Kako prenosi radio Antena M, odgovarajući na pitanje da li i danas vjeruje da je državnim udarom mogla da se spasi Jugoslavija Mamula je kazao da je sasvim siguran da je trebalo učiniti jedan korak, pa strogo to nazvati i vojnim udarom.

"Teško je prosuditi što bi se dogodilo, ali svakako ne bi bilo onakvog rata na ovim prostorima. Ne kažem da ne bi bilo sukoba, pa možda i nekog krvoprolića, ali u odnosu na ratnu tragediju koja se dogodila među našim narodim, sigurno ne", napomenuo je Mamula.

Dužnost načelnika Generalštaba JNA Mamula je preuzeo 12. juna 1979. godine nepunu godinu prije Titove smrti i samo nekoliko mjeseci prije njegovog odlaska na liječenje, u Ljubljanu. Na posljednjem sastanku državnog i vojnog vrha kome je pirisustvovao Josip Broz Tito, u Karađorđevu 21. decembra, uoči Dana Armije, Mamula je saopštio da je stanje u društvu loše i puno opasnosti po međunacionalne odnose.

Na pitanje da li je i Tito dijelio takvu ocjenu, Mamula je odgovorio potvrdno.

"Na neki način da. Mi smo znali da on zna ono što sam ja u tom referatu tada saopštio, ali nam je bilo stalo da svoje stavove jasno saopšti. To se međutim nije dogodilo. Maršal je sjedio, saslušao i počela je diskusija , ali niko nije niti podržavao niti se suprotstavljao onome što sam rekao. To su bile više-manje činjenice kojima se nije bilo lako suprotstaviti", rekao je on.

Ostavka Milke Planinc bila je, prema njegovom mišljenju, pogubna za reforme.

"Nakon neuspjeha Milke Planinc postalo je definitivno jasno da Jugoslavija ide ka jednom tragičnom kraju", ocijenio je on.


Mamula je potvrdio da je zbog javnog saopštavanja ocjena o stanju u državi, drastično različitih od onih koje je iznosilo državno i partijsko rukovodstvo, u jednom momentu izgledalo moguće i njegovo hapšenje.

S obzirom na to da je JNA imala gotovo sve osim nuklearnog oružja, te u vezi sa tim odgovarajući na pitanje da li je bilo planova da se uđe i u takav projekat, Mamula je objasnio da je činjenica da se kod nas nuklearnoj energiji posvećivala velika pažnja, naravno u mirnodopske svrhe.

"Mi smo dešavanja u vezi sa tim intezivno pratili i u jednom trenutku mi bi bili u stanju proizvesti nuklearno oružje. Što se mene tiče ja bih ga proizveo. Takva odluka međutim, nikada nije donešena", zaključio je Mamula.

Izvor: http://www.cdm.me/svijet/region/mamula-jna-je-mogla-da-spasi-jugoslaviju-drzavnim-udarom

Broj komentara: 7:

  1. Niko nije imao muda kao i do danas,da se preduzmu radikalne mere da se narodu utuvi u glavu ko im vodi državu!Svak gledanju guzicu i pogledajte šta se na kraju desilo sa sistemom!!

    OdgovoriIzbriši
  2. U teškim trenucima niko se nije usudio izvesti potrebni korak, državni udar. Čitanje autobiografije generala armije Veljka Kadijevića koji je bio u to vreme savezni sekretar odbrane odgovara na mnoga pitanja. Ako je ko bio u stanju organizirati državni udar, to je bio on ali nije bio čovek za to. I eto, izgubili smo veliku zemlju...

    OdgovoriIzbriši
  3. 100% je admiral Bra malih sukoba bezali i na pocetkunko Mamula u pravu , to znam sigurno , ali nije bilo pomci nasoj Jugoslaviji jer je bilo previse onih koji su gledali samo sebe , bili sebicni i potkupljivi , zalosno , znam mnoge koji su na pocetku malih sukoba bezali na drugu stranu ...

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. jeba dečki, šlo je za novce, ja lično nikad nisam prelomio zakletvu, TITU, vratio sam oružje i otišo kuči, ne sodelujem u državljaski vojni sa pijancima, narkomanima, lpšovima,...i ološom,... a i bio sam deo obezbeđenja u Lj, kot miličnik,..80.godine

      Izbriši
  4. Zadnji put kad je predsjednik Tito boravio u Zgb. u vili na Pantovćaku reće - Nesmijete ni po koju cjenu dozvolit da vas podjeli istok i zapad jel će te biti sluge na svome . Nebudete li i dalje radili na bratstvu i jedinstvu neće biti teško ostvarit ideje zapada koje su odavno isplanirane od stranih sila u djelo ?

    OdgovoriIzbriši
  5. Ma nemojte, kada sam 1980 bio na radnoj akciji u Nišu, naša Piranska brigada je bila gost Niških specijalaca Izvidjača diverzanata, čitaj obaveštajaca i jasno su nam rekli, da za 10 do 15 godina počinje napad na Jugoslaviju na severu preko Slovenije i Hrvatske a zatim svuda...zatim je sledilo nekoliko stvari... Smenjivanje narodnog sekretara za odbranu za vreme jedne noćne sedmice, pa ubojstvo kompletne generacije najboljih pitopmaca vojne univerze, pa Mladina ...pa na dalje a da JNA ništa ne poduzme...banda nesposobnjakovića, izdajnika i kukavica s Mamulom na čelu ako netko mene pita.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. po bitki so genersli vsi,... a Gen. MAMULA je veliki partizan, vojnik...

      Izbriši