Brod "Prelude" kompanije Shell u srijedu je porinut u Južnoj Koreji, a riječ je o 488 metara dugom mega-brodu, teškom 600.000 tona i širokom 74 metra. Njegova zadaća neće biti prijevoz nafte ili kontejnera, već će on biti plutajuća platforma za crpljenje tekućeg zemnog plina s dna oceana (FLNG). Njegova izgradnja trajala je godinu dana.
Dosad je najveći brod na svijetu bio Emma Maersk, koji je dug 397 metara.
Brod Prelude će kao FLNG platforma biti zadužen za izvlačenje, preradu i pohranjivanje tekućeg zemnog plina. Crpit će ga duboko ispod oceanskog dna te rafinirati oko 3,9 milijuna tona godišnje. Plin će na kopno prevoziti drugi brodovi, koji će ga preuzimati direktno s Preludea, prenosi Wired.
Obzirom da taj brod godišnje mora preraditi i skladištiti ekvivalent 175 olimpijskih bazena tekućeg zemnog plina, mora biti u stanju izdržati i sve što mu majka priroda pošalje ususret.
Za to će poslužiti 93 metra visok stup, koji prolazi kroz brod i spušta se do morskog dna. Taj će stup Prelude držati stabilnim na moru i pričvršćenim za dno. Osim tog stupa, tu su i tri brodska motora snage 6,700 konjskih snaga. Sve to dovoljno je da taj brod može izdržati uragan 5. kategorije.
Brod Prelude u lov na tekući zemni plin krenut će 2017. godine, a tad će mu novi dom na idućih 35 godina biti negdje na 480 kilometara od obale Zapadne Australije. Predviđeno je da ostane na istom mjestu do 2042. godine.
Nema komentara:
Objavi komentar