nedjelja, 7. svibnja 2017.

25 napuštenih spomenika iz Jugoslavije







Umetnost je od najdavnijih vremena bila svrsishodna sama po sebi, ali je istovremeno bila i sjajan instrument kojim su vladari slali poruke o svojoj vladavini, idealima, vrednostima i dostignućima. Josip Broz Tito bio je svestan toga i vešto je koristio spomenike Narodno oslobodilačkoj borbi kao simbole kojima je jačao "bratstvo i jedinstvo" među narodima Jugoslavije.


U periodu od 1960. do 1970. godine pod vladavinom Josipa Broza Tita izgrađeni su mnogobrojni spomenici koji su trebali da sačuvaju uspomenu da tekovine Drugog svetskog rata. Iako ove spomenike sada retko ko posećuje oni deluju kao da su iz budućnosti.
Neki od spomenika obeležavaju mesta na kojim su se održale velike bitke tokom rata kao što su Tjentište, Kozara ili Kadinjača dok su drugi sagrađeni na lokacijama koncetracionih logora (Jasenovac i Niš). Napravili su ih razni vajari i skulptori kao što su Dušan Džamonja, Vojin Bakić, Miodrag Živković, Jordan i Iskra Grabu kao i arhitekti Bogdan Bogdanović ili Gradimir Medaković prenoseći snažan vizuelni uticaj sa ciljem da pokaže snaga SFRJ. Međutim sa raspadom Jugoslavije, nestala je i ideja o socijalističkom duhu a narodno-oslobodilački ponos pao je u zaborav.

Posete spomenicima koji su ostali iz ovog vremena širom Jugoslavije sada su retke sem nekolicine zainteresovanih. Tako je i poznati fotograf Jan Kempenaers došao na ideju da istaži ove relikte prošlosti i zabeleži 25 spomenika na području cele bivše Republike. Oko njegove kamere  zabeležilo je sledeće slike koje, po njegovom utisku, deluju kao da su iz budućnosti.




























Nema komentara:

Objavi komentar