četvrtak, 29. listopada 2015.

POSLJEDNJE SEKUNDE PREDSJEDNIKOVOG ŽIVOTA

Mnoge priče o doživotnom predsjedniku SFRJ Josipu Brozu su odavno ispričane, a onu najzanimljiviju donosi nam Titov ljekar Predrag Lalević koji za Avaz do detalja opisuje posljednje trenutke života velikog maršala, prenosi Telegraf.rs



  • Doktor Predrag Lalević, hirurg i anesteziolog je posljednjih 16. godina života bio uz predsjednika SFRJ Josipa Broza, a zajedno s njim bio je na 106 putovanja u inostranstvu. On je uz Tita proveo posljednje sekunde života jer je bio dio konzilijuma koji se gotovo četiri mjeseca grčevito borio za život maršala.
  • Lalević će ostati upamćen po tome što je ugasio aparate koje su Josipa Broza Tita održavale u životu, nakon čega se čulo ono, sada već čuveno obraćanje na vijestima: “Umro je drug Tito”!
  • Broz je posljednja četiri mjeseca bio u bolnici u Ljubljani gdje se čitav konzilijum ljekara borio za život doživotnog predsjednika SFRJ. Predrag Lalević tvrdi da je Titovo zdravlje, osim trovanja hranom u Egiptu 1964. godine i upale pluća godinu dana kasnije u Bugarskoj, bilo dobro.
  • - Najviše je patio od reumatskih bolova u nogama, zbog kojih se, dok je hodao, podupirao štapom. Na dočeku 1980. godine u vojnom lovištu u Karađorđevu postalo je očito da mu je kretanje bolno, pa smo stoga odlučili da Tito smjesta ode u ljubljanski Klinički centar – rekao je dr Lalević.
  • Pred smrt je, kaže Lalević, Tito pjevao na ruskom i sanjao Kineze.
  • - U prijepodnevnim satima počela je hemodijaliza. Međutim, poslije izvjesnog vremena, došlo je do pada krvnog pritiska koji se nije popravljao, pa je morala biti prekinuta. Svi članovi konzilijuma, dežurni ljekari, ali i najbolje i najstručnije medicinske sestre koje su njegovale predsednika, okupili su se oko kreveta. Tito se lagano gasio – ispričao je dr Lalević.

  • Kako je dodao, iako je respirator normalno radio, na EKG-u su se zapažale promjene koje su ukazivale na skori kraj.

  • Konačno, u 15.05 sati EKG je pokazao ravnu liniju, znak da je srce prestalo da kuca. U punoj tišini proveli smo pokraj kreveta još 15-ak minuta, a onda sam pogledao profesora Bogdana Brecelja, najstarijeg u konzilijumu, pokazujući mu aparate koji su i dalje zvučnim signalima pokazivali da rade, na šta je on kimnuo glavom. Bio je to znak da ih isključim. Isključio sam respirator, EKG monitor, pejsmejker i elektronsku pumpu za ubrizgavanje lijekova u venu. Potom smo napustili sobu – prisjetio se specijalista kome je trebalo šest mjeseci da se potpuno oporavi nakon Titove smrti.

Nema komentara:

Objavi komentar