Dobrodošli na blog, vojna pošta 9740, 399. vazduhoplovna baza Tuzla
Sjećanje na ORA Aerodrom 1980.
Na Sedmoj likovnoj koloniji Toplice 2016., iskoristio sam priliku da zabilježim sjećanje jednog učesnika Omladinske radne akcije "Aerodrom 80".
Slijetanje na glavnu pistu- video
Nedavno se na youtube servisu pojavio video snimak slijetanja aviona Airbus 330-200 na glavnu poletno sletnu stazu Aerodroma Tuzla.
.
Zakon o osnivanju JP Međunarodni aerodrom Tuzla
Zakon o osnivanju Javnog preduzeća Međuanrodni aerodrom Tuzla, donijela je skupština Tuzlansko podrinjskog kantona na početku 1998. godine, isti zakon imao je i nekoliko izmjena koje ću svakako ovdje priložiti i to 1998., 2005., 2010., 2012. i 2015. godine.
ZAKON IZ 1998. godine
IZMJENA ZAKONA IZ 1998.
IZMJENA ZAKONA IZ 2005.
upload image online
IZMJENA ZAKONA IZ 2010. GODINE
IZMJENE ZAKONA IZ 2012. GODINE
IZMJENE ZAKONA IZ 2015. GODINE
ZAKON IZ 1998. godine
IZMJENA ZAKONA IZ 1998.
IZMJENA ZAKONA IZ 2005.
upload image online
IZMJENA ZAKONA IZ 2010. GODINE
IZMJENE ZAKONA IZ 2012. GODINE
IZMJENE ZAKONA IZ 2015. GODINE
Oglas o zakupu kaponira na istočnoj pisti
Na osnovu člana 15. Zakona o principima lokalne samouprave (“Sl. novine FBiH” br. 49/06), člana 56. Statuta općine Kalesija – Prečišćeni tekst (“Sl. glasnik općine Kalesija” br. 10/07, 7/08, 10/11, 3/12 i 6/13), člana 11. i 34. Odluke o uslovima, načinu i postupku raspolaganja nekretninama u vlasništvu općine Kalesija („Sl. glasnik općine Kalesija“ br. 9/14), člana 4. Odluke o uslovima i načinu dodjele u zakup kompleksa kasarne “Masle” u Gornjim Vukovijama (“Sl. glasnik općine Kalesija” br. 7/16), Općinski načelnik Kalesija, o b j a v lj u j e
USMENO JAVNO NADMETANJE
za dodjelu u zakup kompleksa kasarne “Masle” u Gornjim Vukovijama
PREDMET JAVNOG NADMETANJA:
Kompleks kasarne “Masle” u Gornjim Vukovijama u općini Kalesija sa dijelom pripadajućeg zemljišta u površini od 14.000 m2 od parcele označene sa k.č.br. 1379 zv. “Dubrave” u naravi ostalo neplodno zemljište ukupne površine 28216 m2 upisano u PL br 263 KO Vukovije, po novom premjeru.
PERIOD ZAKUPA: 10 godina.
POČETNA CIJENA: Početna cijena zakupa nekretnine koja je predmet ovog javnog poziva utvrđena je na osnovu procjene stalnog sudskog vještaka i iznosi 980,00 KM mjesečno.
PRAVO UČEŠĆA NA JAVNOM NADMETANJU: Pravo učešća na javnom nadmetanju imaju sva pravna i fizička lica koja prije početka usmenog javnog nadmetanja uplate kaparu u iznosu od 10% početne cijene zakupa zemljišta za godinu dana.
USLOVI I NAČIN DODJELE: Javna površina se dodjeljuje u zakup fizičkim i pravnim licima za obavljanje djelatnosti iz oblasti: proizvodno-privrednih kapaciteta, poljoprivrede, zanatstva, kulture, sporta i drugih djelatnosti.
Usmeno javno nadmetanje provodi Komisija koju imenuje Općinski načelnik, a isto će se održati 18.08.2016. godine četvrtak) sa početkom u 14,00 sati u sali za sjednice Općinskog vijeća Kalesija.
Za sve dodatne informacije, zainteresovani kandidati mogu se obratiti na telefon 035/631-259 lokal 308 svaki radni dan u periodu od 07,30 do 16,00 sati.
PO OVLAŠTENJU
OPĆINSKOG NAČELNIKA
Ismet Mešić, dipl.ing.maš.
tekst oglasa preuzet sa ntv.ba
Stanje kaponira na istočnoj pisti foto: jnatuzla.blogger.ba
Glavna pista
Nedavno sam snimio tzv. Međunarodni aerodrom Tuzla, odnosno sjevernu, glavnu poletno sletnu stazu vojnog aerodroma Tuzla. Sjeverna pista dužine je oko 2500 metara, širine 45m, sa šest rulnih staza. Nadmorska visina piste je oko 230 mnv, odnosno na početku 229 mnv, na središnjem dijelu 233, a na kraju 232 mnv.
Ja sam ovaj snimak načinio sa udaljenosti od 5950 metara u odnosu na početak piste, tj. aerodromsku zgradu, odnosno 7230 metara u odnosnu na kontrolni toranj. Moja nadmorska visina je bila 300 mnv.
Ja sam ovaj snimak načinio sa udaljenosti od 5950 metara u odnosu na početak piste, tj. aerodromsku zgradu, odnosno 7230 metara u odnosnu na kontrolni toranj. Moja nadmorska visina je bila 300 mnv.
Cessna 172P
Cessna 172 imala je svoj prvi let 1955. godine, a proizvodi se od 1956. do danas, sa jednim izvijesnim prekidom. Podaci govore da je izrađeno 43,000 letjelica ovog modela. Krstareća brzina je oko 230 km/h, brzina penjanja 3,66 m/s...
Cessna 177RG
Avion registarske oznake E7-VIP, Cessna 177RG, u vlasništvu kompanije Chest Air B.V. d.o.o. Živinice. Serija 177 proizvodila se od 1968.-1978., izrađeno je 4295 letjelica. Konkretan primjerak ima motor snage 200KS, krstareća brzina je oko 270 km/h. A ono što je možda glavna karakteristika je uvlačeći stajni trap.
Korida i avioni
Ovog vikenda, tačnije 13. i 14. augusta , u organizaciji Izvorne TV, koja ima svoje sjedište u Živinicama, održavao se narodni teferič (veselje) i korida, u sklopu toga posjetiocima su ponuđeni svi ostali sadržaji koji se nalaze u okvoru Južne piste nekadašnjeg JNA aerodroma. Dakle, posjetioci su mogli da voze karting, da se okrušaju u gađanju iz vazdušne puške i da lete avionom za šta je vladao ogroman interes. Avioni koji su ova dva dana letjeli sa južne piste u tu svrhu su Cessne tip 172/177 , oznaka E7-SAF, E7-VIP i SP-FGT.
O samom načinu korištenja aerodroma pisat ću detaljnije kasnije, za sada mogu reći samo da se korida održava na mjestu gdje se nekada snimao jedan važan film, gdje se nalazila Škola rezervnih oficira avijacije, gdje su izgrđeni skupi kaponiri u kojima su bili mlazni avioni, danas eto imamo koridu. Svi idu naprijed, svi jačaju, samo mi idemo ka srednjem vijeku.
O samom načinu korištenja aerodroma pisat ću detaljnije kasnije, za sada mogu reći samo da se korida održava na mjestu gdje se nekada snimao jedan važan film, gdje se nalazila Škola rezervnih oficira avijacije, gdje su izgrđeni skupi kaponiri u kojima su bili mlazni avioni, danas eto imamo koridu. Svi idu naprijed, svi jačaju, samo mi idemo ka srednjem vijeku.
SOKO 522 fotka sa aerodroma
Radna akcija "Aerodrom '82"
Ranije sam pisao o dogovoru općina iz tuzlanske regije o izgradnji civilnog aerodroma u okvirima avio baze Tuzla, iako mi se tad činilo da nikada ništa konkretno nije poduzeto u tom pravcu nakon potpisivanja dogovora, ipak pronađoh podatak da jeste. Godine 1982. realizovana je Omladinska radna akacija „Aerodrom Tuzla '82“, podatak sam pronašao u listu „21 decembar“, list radnika Rudnika mrkog uglja Đurđevik, broj 45, od 18.07.1982. godine :
„BRIGADIRI NA AKCIJI „AERODROM '82“
U nedjelju je u omladinskom naselju „Mladost“ u Dubravama obilježen početak radova prve smjene brigadira i brigadirki iz Zrenjenina, Bijeljine, Zenice, Tuzle i Živinica na republičkoj radnoj akciji „Aerodrom Tuzla '82“. Na ovoj akciji u kojoj će učestvovati preko 230 brigadista nastavit će se započeti radovi uređenja zelenih površina oko budućeg civilnog aerodroma. „
Dogovor za izgradnju civilnog aerodroma 1979.
U listu „21. Decembar“, koji je izdavao RMU Đurđevik, u broju 12, iz novembra 1979. godine, pronašao sam tekst koji govori o tome da je i tada postojala potreba za uspostavnom civilnog saobraćaja sa našeg aerodroma. Kažu da dogovor kuću gradi, ne znam zbog čega ovaj dogovor nije izgradio civilni aerodrom u ta doba kada se sve moglo izgraditi. Vjerovantno je JNA kočila projekat iz nekih svojih razloga.
„DOGOVOR OKO IZGRADNJE AERODROMA TUZLA
-Na redu Nacrt Društvenog dogovora o izgradnji i zajedničkom učešću u finansiranju izgradnje-osposobljavanja Aerodroma Tuzla za civilni vazdušni saobraćaj.
Dvadeset opština regiona sjeveroistočne Bosne koje sve gravitiraju tuzlanskom bazenu treba ovih dana da potpišu Društveni dogovor oko učešća u finansiranju izgradnje i osposobljavanja aerodroma na području sela Gornjih Dubrava tzv. Aerodrom Tuzla.
Sve brži i dinamičniji razvoj u svim oblastima materijalnog i društvenog života u cjelini u Bosni i Hercegovini, a pogotovo na pomenutom regionu, nameću potrebu bržeg kretanja ljudi i dobara. Vazdušni saobraćaj kao savremni vid transportnih usluga sve više predstavlja imperativ svake razvijene privrede i postaje neophodna potreba savremenog poslovnog čovjeka koji sve više počinje da cijeni vrijeme- kaže se između ostalog u obrazloženju Nacrta Društvenog dogovora, kao i o faktoru skraćenja društveno potrebnog radnog vremena za obavljanje određenih poslova u procesu društvene reprodukcije i u indirektnim efektima (ogledaju se ulaganja u prevozne kapacitete i infra-strukturu u vazdušnom saobraćaju).
Zbog toga širi društveni rentabilitet predstavlja osnovu za brži i svestraniji razvoj vazdušnog saobraćaja, a naročito tamo i na onim pravcima gdje druge grane saobraćaja ne mogu biti brže i tako efikasne kao vazdušni saobraćaj.
Region sjeveroistočne Bosne je jedno od rijetkih područja u našoj zemlji koje nije povezano mrežom vazdušnog saobraćaja sa drugim područjima u našoj zemlji kao i inostranstvom.
Polazeći od prirodnih, demografskih, privrednih i drugih potencijala ovog područja a posebno perspektiva njihovog razvoja , programa razvoja vazdušnog saobraćaja u Bosni i Hercegovini, pored ostalih predviđanja i izgradnja- osposobljavanja aerodroma kod Tuzle za civilni vazdušni saobraćaj nailazi na punu ekonomsku opravdanost.
Još u toku 1978. godine postignut je dogovor i definitivna saglasnost o lokaciji aerodroma, uslovima izgradnje, a i dobivena je urbanistička saglasnost. Društveno-ekonosmka opravdanost izgradnje aerodroma utvrđena je investicionim programom, iz kojeg se može izvući sasvim određen zaključak o potrebi da se i ovaj region preko aerodroma kod Tuzle uključi u mrežu vazdušnog saobraćaja u Jugoslaviji, tim prije što ukupna potreba sredstava za izgradnju ovog objekta nisu velika s obzirom na karakter investicije, jer se za civilni vazdušni saobraćaj može koristiti već izgrađena infra-struktura, što osposobljavanje aerodroma kod Tuzle čini znatno jeftinijim u odnosu na izgradnju aerodroma na drugoj lokaciji.
Polazeći od šireg regionalnog značaja koji ima ovaj objekat, kao i od programa razvoja vazdušnog saobraćaja u našoj republici – ovim Društvenim dogovorom se predlaže da finansiranju izgradnje učestvuje republika, opština Tuzla i ostale opštine sa područja regiona, uključujući i opštinu Doboj, sa po jednom trećinom od predračunske vrijednosti.
Kod učešća pojedinih opština u fininasiranju, kao osnovni kriterij uzeta je u obzir ekonomska mogućnost izražena kroz društveni proizvod ukupne privrede, s tim što je taj kriterij korigovan većim ili manjim stepenom interesa za korišćenje aerodroma. Zbog toga je predloženo, da opština Tuzla najviše učestvuje u finansiranju,a takođe i opštine tuzlanskog bazena: Banovići, Lukavac i Živinice.
Inače, pored ovih opština učesnice u izgradnji biće još opštine: Bijeljina, Bratunac, Gračanica, Gradačac, Brčko, Kalesija, Kladanj, Lopare, Orašje, Srebrenica, Srebrenik, Šekovići, Ugljevik, Vlasenica, Zvornik i Doboj.
Prema investicionom programu ukupna predračunska vrijednost izgradnje-osposobljavanja Aerodroma Tuzla iznosiće 116.620.000 dinara, a učesnici Dogovora treba da prihvate učešće u finansiranju u iznosu od 64.920.000 dinara i to za izgradnju: pristanišne zgrade, avio-platformi, pristupnog puta i dijela aerodromske opreme.“
Kada smo kod toga šta leti sa ovog aerodroma trenutno, ranije pomenuh transportni avion Turkish carga, i snimih ga eto tako kako sam mogao. U pitanju je AirBus A330-242F registarske oznake TC-JDO, više o avionu možete doznati ovdje.
ŠROA 38. klasa foto-tema
U rubrici foto-tema , lista "4. oktobar" iz 1987. godine, prikazana je sama svečana završnica školovanja pitomaca 38. klase Škole rezervnih oficira avijacije na aerodromu Tuzla. O istim je list pisao ranije kada su prvi puta samostalno poletjeli. Ovo su prije svega vrijedne i rijetke fotogarfije koje sam iskopao u arhivu, nadam se da će se neko od pitomaca prepoznati.
pomenuta imena:
Milan Lakićević
Zoran Marković
Boris Vraneš
Tihomir Jakovljević
Rade Đilas
Orao jedna fotografija
pomenuta imena:
Milan Lakićević
Zoran Marković
Boris Vraneš
Tihomir Jakovljević
Rade Đilas
Orao jedna fotografija
38. klasa ŠROA
Godine 1987. u spetembru mjesecu, svoje školovanje je završila 38. klasa Škole rezervnih oficira avijacije na našem aerodromu.
Pomenuta imena u tekstu:
Imre Balog
Edo Hadžisulejmanović
Milan Lakićević
Tihomir Jakovljević
Ranko Golemović
Mirslav Mikloš
Dragan Živadinović
Aleksandar Aleksić
Siniša Marković
Zoran Španović
Petar Bure
Dragoljub Milovanović
Pomenuta imena u tekstu:
Imre Balog
Edo Hadžisulejmanović
Milan Lakićević
Tihomir Jakovljević
Ranko Golemović
Mirslav Mikloš
Dragan Živadinović
Aleksandar Aleksić
Siniša Marković
Zoran Španović
Petar Bure
Dragoljub Milovanović
Vježba rezervnih oficira 1986.
U listu "4. oktobar" broj 112, pronašao sam ovu reportažu, o vježbi rezervnih oficira avijacije, nekadašnjih pitomaca. Ista se održavala u sklopu avio baze Tuzla i to na južnoj pisti. Ovdje se pominju i neka imena ovih letača, možda vam se neko učini poznatim. Na slikama su Utve 66 i Kraguji.
Pomenuta imena u tekstu:
Milan Lakićević
Adem Hrnić
Stojan Štokelj
Stevo Grnović
Veselin Tomin
Dragan Todorović
Dragoljub Milovanović
Pomenuta imena u tekstu:
Milan Lakićević
Adem Hrnić
Stojan Štokelj
Stevo Grnović
Veselin Tomin
Dragan Todorović
Dragoljub Milovanović
HA-LWU
Šta danas leti sa nešeg aerodroma? Uglavnom ovo, AirBus A320, pa se ljudi nešto fasciniraju, zaboravljajući da su tu nekada bili puno vrijedniji i sasvim drugačiji avioni, ovo dođe kao moderni autobus u usporedbi sa onim što smo imali tu. Uglavnom se radi o jednom avionu koji obavlja skoro sve letove a nosi registraciju HA-LWU, povremeno se pojavljuje još jedan čiju registraciju nisam zabilježio, ali mislim da je u pitanju HA-LWV. Tu je odnedavno i transportni avion koji prevozi meso za Tursku, i tome su se fascinirali naši ljudi, zaboravljajući da su na naš aerodrom, ne tako davno, slijetali najveći transporni avioni američke vojske. Neko je dao opis aerodroma na flightradar24 : "Very small airport. Wizz Air is the only operating airline here. There are plenty car rental desks, and shuttle services. Only 2 check-in desks operating, but they handle 1-2 flight at a time only as well. There is a bar upstairs, with view to the apron. They serve food, drinks and coffee :) No Wi-Fi. Very friendly, welcoming staff. Passport controll is only 2 desks, and terribly slow. Welcome to BH :)"
Nažalost aerodrom kakvog ga putnici poznaju sada jeste mali, budući da se radi samo o jednoj pisti nekadašnjeg aerodroma koji se prostire na području tri općine, i koji je imao snažnu logističku podršku, tako da su avioni koji su bili u preletu punili gorivo i bez slijetanja, u ono vrijeme kada je to zaista bilo zaista nevjerovatno. Ali tako je kako je, ljudi su sretni što nešto ipak leti sa našeg aerodroma.
Ja juče snimih ovo
Nažalost aerodrom kakvog ga putnici poznaju sada jeste mali, budući da se radi samo o jednoj pisti nekadašnjeg aerodroma koji se prostire na području tri općine, i koji je imao snažnu logističku podršku, tako da su avioni koji su bili u preletu punili gorivo i bez slijetanja, u ono vrijeme kada je to zaista bilo zaista nevjerovatno. Ali tako je kako je, ljudi su sretni što nešto ipak leti sa našeg aerodroma.
Ja juče snimih ovo
33. klasa ŠROA
Pitomci 36. klase
U listu "4. oktobar" broj 108. iz oktobra 1985. godine, pronašao sam nekoliko vrijednih fotografija sa svečanosti koja je organizovana u povodu završetka školovanja 36. klase Škole rezervnih oficira avijacije, koja je djelovala u okvoru Avio baze Tuzla, na južnoj pisti na području Živinica.
Pomenuta imena u tekstu:
Dragan Jurić
Zvonko Jurjević
Milan Lakićević
puk. Nedeljko Dabović
Dragoljub Milovanović
Pomenuta imena u tekstu:
Dragan Jurić
Zvonko Jurjević
Milan Lakićević
puk. Nedeljko Dabović
Dragoljub Milovanović
Nema komentara:
Objavi komentar